Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu
Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu
Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu

Požiadavka petície 1

1. Vytvoriť priestor pre  biodiverzitu  aspoň na 10 % výmery každej farmy vo všetkých typoch krajiny. Stromy, kríky, medze, terasy, plochy úhoru či kvetnaté pásy bez použitia agrochemikálií budú slúžiť ako útočisko pre hmyz, vtáky a malú zver.

Vytvorenie možnosti na realizáciu tohto opatrenia je kľúčové pre zastavenie úbytku biodiverzity. Zároveň ak chceme zastaviť plošný úbytok biodiverzity, nemôžu sa opatrenia na vytvorenie neproduktívnych plôch realizovať len v chránených územiach. Pokles početnosti bežných druhov vtáctva a aj iných druhov je celoplošný (obr. 1) a vyžaduje preto systémové riešenia na národnej úrovni.

 

 

Obr. 1 – Zmeny početnosti 20 bežných druhov vtáctva od r. 2005 (do indexu zmien početnosti sú zahrnuté zmeny početnosti druhov ako lastovička, viaceré stehlíky, strnádky, penice, hrdlička poľná a i.). Hodnoty na vertikálnej osi y predstavujú zmeny v %.

 

Ak sa podarí naplniť cieľ petície v tomto bode, prestane klesať početnosť viacerých bežných druhov vtáctva na Slovensku, ktoré ubúdajú kvôli postupnému miznutiu nelesnej drevinovej vegetácie, a kvôli strate rozmanitosti poľnohospodárskej krajiny. Podarí sa tak zvrátiť úbytok druhov akými sú napríklad strnádky, penice. Okrem toho realizácia tohto cieľa prispeje nielen k oživeniu krajiny. Ďalším benefitom bude vizuálne rôznorodejšia krajina, ktorá bude príjemným prostredím pre trávenie voľného času.

Naplnenie tohto bodu petície neznamená, že ako priestor pre biodiverzitu by sa kríky či stromy museli sadiť na poliach povinne. Na výber by bol balík opatrení vytvárajúcich priestor pre biodiverzitu, ktorých realizáciu by umožňovala vlastnícka štruktúra. Vlastníci pozemkov, ktorí prenajali svoje poľnohospodárske pozemky aktuálnym užívateľom budú totiž vo veľkej väčšine prípadov očakávať, že pozemky im budú vrátené minimálne v tak dobrom stave ako boli odovzdané. Zásadná zmena spôsobu využívania pozemkov tak neprichádza do úvahy. Takou zmenou by bolo napríklad vysadenie stromov, ktorých vyrúbanie by už neskôr nemuselo byť možné kvôli ustanoveniam zákona o ochrane prírody a krajiny. Preto vytvorenie priestoru pre biodiverzitu na 10 % výmery farmy predpokladá možnosť výberu viacerých alternatívnych opatrení. Na miestach, kde by nebolo možné vysadenie drevín by sa vytvorili napríklad medze, plochy úhoru, kvetnaté pásy, ktorých poloha by sa po niekoľkých rokoch obmieňala tak, aby vlastníci pozemkov mohli dostať pozemky v prípade záujmu naspäť v stave v akom ich odovzdali.

Vyčlenenie neproduktívnych plôch v tomto bode zároveň neznamená automatické zníženie výnosov poľnohospodárskych plodín pestovaných na plochách mimo neproduktívnych plôch. Štúdie z Veľkej Británie či Španielska ukázali, že vyčlenenie neproduktívnych plôch sa môže realizovať bez poklesu výnosov a to z dôvodu, že neproduktívne plochy umožňujú prežívať vo vyššom počte opeľovačom, ktoré v konečnom dôsledku môžu pomôcť zvýšiť výnosy v okolí neproduktívnych plôch. Našim cieľom je, aby poľnohospodárska politika bola nastavená tak, aby sa realizácia opatrení zvyšujúcich biodiverzitu krajiny farmárom oplatila.

Späť na požiadavky petície

Partneri