Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu
Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu
Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu

Požiadavka petície 2

2. Motivovať farmárov k častejšiemu striedaniu plodín s povinným zastúpením viacročných krmovín a tráv na ornej pôde na úrovni aspoň 10 % a tým znížiť podiel pestovania energetických plodín a ich dopad na prírodu, biodiverzitu a pôdu.

Strata lúk, pasienkov a miznutie plôch s viacročnými krmovinami je dôsledkom prepadu živočíšnej výroby na Slovensku (obr. 2). Na úkor trávnych porastov naopak narástla napríklad rozloha repky olejnej na Slovensku. Rozloha zberovej plochy repky na Slovensku od r. 2003 narástla niekoľkonásobne (obr. 3), pričom nárast zberových plôch od r. 1970 je ešte výraznejší (obr. 4).

 

Obr. 2 (vľavo) – pokles stavov hovädzieho dobytka od r. 1999 na Slovensku.

 

Obr. 3 (vpravo) – nárast zberovej plochy repky na Slovensku od r. 2003

 

Obr. 4 – narást zberovej plochy repky na Slovensku od r. 1970

 

Repky olejnej na Slovensku vypestujeme 2,5 násobne viac ako potrebujeme. Rovnako vypestujeme viac kukurice ako potrebujeme, pritom ide o plodiny, ktoré zaberajú podstatný podiel poľnohospodárskej pôdy. Ich pestovanie vyžaduje taktiež nemalé použitie pesticídov čoho dôsledkom je úbytok hmyzu a následne aj vzácnych a bežných druhov vtáctva. Strata kvalitnejších biotopov pre hniezdenie vtáctva v dôsledku zmeny pestovaných plodín, a potreba nemalého používania pesticídov na pestovanie týchto plodín, plodín ktorých rozloha predošlé plochy narástla je jedným z hlavných faktorov, ktorý stojí za úbytkom bežných aj vzácnych druhov. Spomedzi vzácnych druhov posledné roky vymizli z agrárnej krajiny Slovenska napríklad brehár čiernochvostý, hvizdák veľký, na hrane vyhynutia je drop veľký či sokol kobcovitý, ktoré prežívajú len na jednej lokalite. Rovnako tieto veľké zmeny v skladbe plodín neprospeli ani kedysi bežným druhom akým bola napríklad jarabica poľná.

Dnešná nadprodukcia repky a kukurice vytvára priestor pre zníženie plochy, na ktorej sa pestujú a ich nahradenie inými plodinami, ktoré prispejú k zvýšeniu pestrosti krajiny, ale aj k zvýšeniu potravinovej sebestačnosti krajiny. Okrem toho žiadame také nastavenie poľnohospodárskej politiky, ktoré povedie k zvýšeniu podielu krmovín a tráv na ornej pôde. Presne toto opaternie môže najviac prispieť k zastaveniu úbytku biodiverzity. Zvýšenie podielu tráv a viacročných krmovín môže pomôcť aj zníženiu našej nesebestačnosti v produkcii hovädzieho mäsa.

V rámci pripravovanej reformy poľnohospodárskej politiky v Európe sa chystá aj zásadná zmena v podpore farmárov hospodáriacich s ohľadom na prírodu. Jej súčasťou majú byť aj nové ekoschémy, ktoré budú súčasťou prvého piliera spoločnej poľnohospodárskej politiky (narozdiel od agroenvironmentálnych schém, ktoré sú dnes zaradené v druhom pilieri). To znamená, že tieto ekoschémy by mali byť široko a jednoducho aplikovateľné a navrhnuté tak, aby ich dopad na zastavenie úbytku biodiverzity bol viditeľný. Preto petícia „Za živú krajinu“ v tomto bode navrhuje limit na podiel tráv a viacročných krmovín na ornej pôde, ako návrh na jednoduchú a široko aplikovateľnú ekoschému, ktorá by zároveň mala byť nastavená tak, aby bola pre farmárov výhodná a oplatilo sa farmárom do nej vstúpiť. Zvýšenie podielu tráv zároveň Slovensku pomôže aj v zmierňovaní následkov klimatických zmien a zvýši aj vodozádržné schopnosti krajiny.

 

Späť na požiadavky petície

Partneri