Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu
Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu
Za živú krajinu

Vráťme život na polia a lúky

Podporte petíciu Za živú krajinu

Viac ako 2500 vedcov varuje: intenzívne poľnohospodárstvo zabíja prírodu

Poľnohospodárstvo spôsobuje bezprecedentný úbytok biodiverzity. Vtáky, cicavce, plazy, obojživelníky a hmyz závratným tempom miznú z polí a lúk v rámci celej EÚ. Vedci z renomovaných európskych spoločností sa spojili a bijú na poplach. Volajú po zásadnej reforme poľnohospodárskej politiky EÚ a zastavení  nebezpečného, a často nezvrátiteľného ničenia prírody.
 

Organizácie, ktoré reprezentujú viac ako 2500 vedcov v rámci celej Európy a mimo nej, sa po prvýkrát spoločným listom [1] obrátili na Európsky parlament. V liste zdôrazňujú, že existuje “jednoznačný vedecký konsenzus”, že intenzifikácia poľnohospodárstva a neustále sa zvyšujúca strata biodiverzity spolu súvisia. Vedci vyzývajú EÚ, aby reformovali Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP) tak, aby prestala byť nástrojom, ktorý spôsobuje vymieranie poľnohospodárskej krajiny, a aby začala riešiť problémy zmeny klímy a straty biodiverzity.

V súčasnosti, z rozpočtu EÚ plynie každoročne skoro 60 miliárd EUR ročne na poľnohospodárske dotácie, ktoré do veľkej miery smerujú na podporu intenzívneho a priemyselného poľnohospodárstva.  Model intenzívneho poľnohospodárstva, ktorý táto politika podporuje priamo spôsobuje stratu biodiverzity, znečistenie vody a ovzdušia, nadmerné čerpanie vody, drastický nárast  používania pesticídov a prispieva ku klimatickej kríze.

Vedci sa zhodujú, že takýto spôsob hospodárenia viedol v rámci EÚ od roku 1980 až k 55% úbytku vtáčích populácií. V prírodných rezerváciách v Nemecku, zaznamenali za posledných 27 rokov až 76% úbytok biomasy hmyzu. Ak budú tieto trendy pokračovať, hrozí týmto populáciám vyhynutie. Podobné trendy vedci zaznamenali pri iných skupinách živočíchov, ktoré sú závislé na biotopoch poľnohospodárskej krajiny. Za hlavné faktory straty biodiverzity vedci označujú odstraňovanie krajinných prvkov (stromoradia, remízky), používanie pesticídov, rozširovanie zavlažovaných plôch a zánik pasienkov.

Ján Gúgh, zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko komentuje: “ Veda hovorí sama za seba – intenzívne poľnohospodárstvo robí z našej krajiny ekologickú púšť.  Ak nedôjde k zásadnej reforme SPP, a ak nevytvoríme priestor pre prírodu, hrozí, že všetky záväzky v oblasti ochrany biodiverzity a klímy zostanú len zdrapom papiera a z našich polí sa vytratí bzukot včiel a vtáčí spev“.


Doplňujúce informácie:

[1] https://www.birdlife.org/europe-and-central-asia/open-letter-reform-cap
List bol zaslaný Výboru európského parlamentu pre životné prostredie a Výboru pre poľnohospodárstvo týmito vedeckými organizáciami:

Partneri